Gdzie łowić ryby w Polsce

Jakie ryby łowić w Polsce

Gdzie łowić ryby w Polsce? Nasz kraj wręcz obfituje w olbrzymią ilość jezior. Rzadko które z państw Europy jest tak bogate w całe pojezierza, gdzie niemal jedno jezioro przechodzi w drugie. Jest to raj dla wędkarzy. Tu można spotkać wiele wspaniałych i atrakcyjnych wędkarsko gatunków ryb. Do nich z pewnością należą takie drapieżniki jak szczupak, okoń, sandacz, węgorz a także dziś niestety zanikający sum jeziorowy i miętus. Z białorybu najpopularniejsze są duża płoć i wzdręga, leszcz, lin, karaś, a ostatnio także karp, ale również sporo przyjemności może dostarczyć połów uklejki. Na wędkarzy oczekują tu również ryby łososiowate jak troć jeziorowa, czy poławiana z pod lodu sieja. Do wędkowania bardzo przydatne będą płaszcze przeciwdeszczowe i ubrania delta plus. W głębokich rynnowych jeziorach żyje sielawa i choć z wędkarskiego punktu nie jest żadną atrakcją, to spełnia ważną rolę w ekosystemie jezior. Pozwala na wzrost do olbrzymich wymiarów szczupaka i suma, żerującego na tym gatunku. W krystalicznie czystych, zimnych i głębokich wodach niektórych jezior można spotkać pstrągi ze sztucznych zarybień, które znalazły tu dobre warunki egzystencjne. W miejscach przyujściowych rzek do jezior, można spotkać również gatunki typowo rzeczne takie jak klenie i jazie. Bogata, różnorodna roślinność i obfitość zooplanktonu powodują znakomite warunki rozwoju tak wielkiej ilości gatunkowej ryb. Na tej stronie znajdziecie sporo informacji o siedliskach przebywania poszczególnych gatunków.

gdzie łowić ryby w Polsce

gdzie łowić ryby w Polsce

Metod połowów ryby

Wędkarstwo jeziorowe obejmuje wiele jeśli nie większość metod połowów. Dominują tu wprawdzie metoda spławikowa i spinning, ale często uprawia się wędkarstwo gruntowe, denne, również z techniką drgającej szczytówki. Popularne jest łowienie drapieżników techniką żywcową. Nieobca jest dziś również muchówka. Można by rzec, że chyba można tu spotkać wszystkie metody połowów na śródlądziu. W olbrzymiej części można zauważyć różnice w sposobie zastosowania poszczególnych technik w stosunku do połowów na wodach płynących, ale dalej są to te same metody. Podstawowe informacje wielu technik wędkarskich zawarłem w dziale metody połowowe. Są również podane bardziej lub mniej popularne i znane zanęty oraz przynęty w dziale przysmaczanie. Tam również znajdują się sztuczne przynęty, choć to rodzaj specyficznego przysmaczania, przemawiającego raczej do zmysłu słuchu i wzroku, ale również nierzadko węchu.

Większość jezior jest pochodzenia polodowcowego. Napierający i cofający się lodowiec, a także jego topnienie wytworzyło olbrzymie zróżnicowanie terenu, a doły w wyrzeźbionym terenie zalały wody z topniejących mas lodu lodowców. Tereny Polski były atakowane przez lodowce wielokrotnie, co dodatkowo wpłynęło na dużą spuściznę ich działalności twórczej przez moreny i topniejące lody. Jezior tego pochodzenia mamy ponad 9 tysięcy o łącznej powierzchni przekraczającej 300 tysięcy hektarów. Są wśród nich małe oczka powstałe wskutek wypełnienia zagłębień wodą, duże i głębokie oka zwane kotłami powstałe w wyniku wyżłobienia i wypełnienia wodą topniejących dużych mas wody ze szczelin lodowców.

gdzie łowić ryby w Polsce

gdzie łowić ryby w Polsce

Gdzie łowić ryby w Polsce

Mamy również olbrzymie, głębokie, wydłużone, rynnowe jeziora w wyniku działania moreny dennej i rozległe ale stosunkowo płytkie jeziora moreny czołowej. W wyniku takich działań destrukcyjnych, a jednocześnie niezwykle w swej sile twórczych działań przemieszczających się mas lodowców, powstała niezliczona ilość jezior tworząca pojezierza na znacznych obszarach terenu Polski. Największe ich skupiska znajdują się na terenach północnej Polski, ale zarówno w centralnej części jak i w południowo wschodniej można spotkać piękne pojezierza.

Ponadto zachowało się wiele jezior powstałych w wyniku meandrowania rzek i zmian jej kierunku spływu i przez to położenia ich koryta. W zagłębieniach starych koryt pozostająca woda utworzyła najczęściej wydłużone zbiorniki wodne czasem całkowicie odcięte, a czasem nadal połączone z głównym nurtem rzeki, tworząc doskonałe warunki rozrodcze dla wielu gatunków ryb rzecznych. To tak zwane starorzecza.

Będąc mieszkańcem Warszawy, muszę w tym miejscu zaznaczyć, iż stolica nasza należy do nielicznych, jeśli nie jest jedyną ze stolic w Europie, mogąca się pochwalić pięknymi jeziorami na jej obszarze i w najbliższej okolicy. Są to właśnie jeziora – starorzecza i jest ich sporo w samej Warszawie.

Jeszcze innymi jeziorami są jeziora nadmorskich wybrzeży powstałe w skutek zamykających się obszarów wód morskich powstającymi i powiększającymi się mierzejami. Odcięte od morza zatoki wypełniają się słodką wodą z rzek i opadów i tworzą z reguły płytkie ale spore powierzchniowo jeziora. Są wśród nich często takie przez które przepływają nadmorskie rzeki. Jeziora te są często szlakami wędrówek tarłowych i spływu młodych do mórz ryb łososiowatych: łososia i troci wędrownej.

Mamy również sporo jeziorek powstałych wskutek działalności ludzkiej. Są to doły wyrobiskowe zwane gliniankami lub żwirowiskami w zależności od złóż jakie były pozyskiwane, a w wyniku czego te akweny powstały.

Doły po wyrobiskowe wypełniła woda gruntowa, tworząc jeziora o z reguły złożonej linii brzegowej i urozmaiconym dnie. No i wreszcie przez budowę zapór na rzekach powstały jeziora zalewowe.

Jednak najbardziej przyciągające i najpiękniejsze są jeziora polodowcowe i starorzecza. Na nich siłą rzeczy rozwinęło się wędkarstwo jeziorowe, które znacznie różni się od technik wędkarskich na rzekach.

Obfitość i urok jezior przyciąga i z pewnością będzie przyciągać wielu turystów wędkarzy. Wielu wędkarzy zakochana w panującym spokoju na wodą i pięknie naszych naturalnych jezior stała się wierna temu zauroczeniu i poświęca całe swoje wędkarstwo właśnie nad jeziorami. Do takich wędkarzy należę i ja. Nie wyobrażam sobie wędkarstwa bez jezior. Na nich się wychowałem, zdobyłem kunszt i wiedzę wędkarską. Całe me serce wędkarskie skierowane jest na ukochane i przeurocze jeziora. Dlatego tę stronę poświęciłem mojemu WĘDKARSTWU JEZIOROWEMU, choć mile widziane są w tej tematyce wypowiedzi innych wędkarzy, a szczególnie moich znajomych i kolegów po kiju.

Zapraszam wszystkich chętnych, a przede wszystkim fanów i sympatyków wędkarstwa jeziorowego do oglądania tej strony.

Lista jezior gdzie łowić ryby w Polsce

Pojezierze Mazurskie

Arwiny, Babięty, Babięty Małe, Bełdany, Białe k/Piecek, Białe, Białoławki, Bielskie, Bolejny, Borówno k/Bjackiego, Borówko, Brzozolasek, Bujaki, Czarne k/Juno, Czarne k/Marcinkowa, Czarne k/Zimnej Wody, Czos, Dejnowa, Długie – Domowe Duże k/Szczytna, Dłużec, Dobrynek, Duś, Gant, Gardyńskie, Gielądzkie, Głębokie k/Marcinkowa, Głębokie k/Zelwągi, Gromskie, Guzianka Duża i Mała, Inulec, Janowskie, Juksty, Juno, Karw, Kiełbonki, Kiersztanowskie, Kierwik, Klawój, Klimunt, Kociołek, Kołowin, Kołowinek, Kot, Krawienko k/Piecek, Krawno, Krutyńskie, Krzywe, Kuc, Kujno, Lampackie, Lampasz, Legińskie, Lemańskie, Lisunie, Litygajno, Łaźno, Łęczek, Łęsk, Majacz Wielki i Mały, Marcinkowskie, Marskoby, Miętkie, Mikołajskie, Mojtyńskie, Mokre, Mul, Mutynek, Natać, Nawiady, Nidzkie, Niegocin, Nożyce, Omulew, Orłowo Wielkie, Pasterzewo, Pawełek, Piasutno, Piecuch, Piłakno, Płociczne, Podkarwiec, Probarskie, Pustnik, Rańskie, Ruskowiejskie, Rydwągi, Salęt Wielki, Sasek Wielki i Mały, Seksty, Sędańskie, Skarp, Skonieczne – Słoneczko, Sołtysko, Spychowskie, Starokiejkuckie, Stromek, Sutapie Wielkie i Małe, śniardwy, średnie, świętajno, Tejsowo, Trzciano, Trzcinno, Ublik Wielki, Uplik, Wałpusz, Warpuńskie, Wągiel, Wiartel, Widryńskie, Wierzbowskie, Wóleckie (Wólka), Wyrbel, Zaleckie, Zdrężno k/Mokrego, Zdrężno k/Rutkowa, Zdróżno, Zelwążek, Zjadłe, Zyndackie, Zyzdrój Wielki i Mały


Pojezierze Suwalsko-Augustowskie

Białe k/Białowierśni, Białe, Dowcień, Dręstwo, Gołdap, Jaczno, Kalejty, Necko, Olecko, Perty Wigierskie, Pomorze, Rajgrodzkie, Sajno, Serdaneckie, Szelment Wielki, Szlamy, świętajno, Wigry, Wiżajny


Pojezierze Warmińsko-Olsztyńskie

Bartąg, Bęskie, Bierdawy, Brajnickie, Brzezinek, Brzeźno Duże, Burdąg, Czarne k/Czarnego Pieca, Dadaj, Długie, Dłużek, Dłużek k/Serwentu, Dobrąg, Dywickie, Gim, Głęboczek, Gutko, Jasne, Jełmuń, Jemiołowo, Kalwa, Kielarskie, Kiełdynek, Kiermas, Kiernos Wielki i Mały, Kierzlińskie, Kikity, Klebarskie, Konik, Kortowskie, Kośno, Kraksy, Krzyżewko, Leleskie, Limajno, Linowskie k/Klewik, Luteckie, Luterskie, Łabuny Wielkie, Łańskie, Ławki, Łaźnica, Łęgajńskie, Łutynówko k/Olsztynka, Małszeweckie, Małszewskie, Maróz, Mosąg, Niskie, Orzyc, Pierwój, Pisz, Pluszne, Płociczno k/Piduń, Południewskie, Purda (Purdzki), Rasząg, Redykajny, Rekowe, Ruskie k/Ruska Wielkiego, Rychnowskie (Pińskie), Rzeckie, Sąpłaty, Sarąg Wielki k/Kurek, Sarąg, Serwent, Skanda, Staw, Stobojno, Stryjewskie, Sukiel, Symar, Szeląg, średnie świętajno k/Mokiny, świętajno Naterskie, świętajno k/Nart, święte k/Kurek, Tejstymy, Trackie, Tumiańskie, Tyrsko, Ukiel, Umląg, Wadąg,Warchałdzkie, Węgój, Wuplińskie, Wymój, Wysokie


Pojezierze Brodnickie

Bachotek, Chojno, Ciche, Cielęta, Czarne k/Bobrowa, Dębno k/Gaju, Dębno k/Partęczyn, Duże k/Nowej Wsi, Forbin, Głęboczek, Głowińskie, Gorzechówko, Górzno, Griźliny, Grzywinek, Janówko, Kakaj, Lekarty, Łąki, Łąkosz, Marek, Mieliwo, Młyńskie, Moszyska, Niskie, Oleczno, Osetno, Ostrowite k/Jabłonowa, Partęczyny Wielkie i Małe, Płowęż, Prątynie, Retno, Robotno, Samińskie, Skarlińskie, Sopień, Sośno, Sośno Małe, Strażym, Strzemieniuszczek, Studa, Szczuka, Tabuła, Trepki, Wądzyńskie, Wysokie Brodno, Zaleń, Zbiczno


Pojezierze Włocławskie

Białe, Ciechowickie, Gościaż, Lucieńskie, Łąckie Wielkie, Przytomne, Rakutowskie, Skrzynki, Soczewka, Telężna, WikaryjskieMożliwość komentowania została wyłączona.